400 TL ve Üzeri Tüm Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO! Yeni Sezon Kitaplarda %50'ye Varan İndirimler Başladı! 400 TL ve Üzeri Tüm Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO! Yeni Sezon Kitaplarda %50'ye Varan İndirimler Başladı! 400 TL ve Üzeri Tüm Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO! Yeni Sezon Kitaplarda %50'ye Varan İndirimler Başladı! 400 TL ve Üzeri Tüm Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO! Yeni Sezon Kitaplarda %50'ye Varan İndirimler Başladı!

9. Sınıf Tarih Konu Anlatımı PDF

Tarih: 07.12.2022 14:41

Sizler için hazırlamış olduğumuz 9. sınıf tarih konu anlatımı PDF’lerini bilgisayarınıza ücretsiz bir şekilde indirebilir ve internetinizin olmadığı yerlerde dahi ders çalışma imkânı elde edebilirsiniz. Dilerseniz PDF’lerin çıktısını alarak da çalışabilirsiniz.

9 sınıf tarih konuları, tarih bilimine giriş ile başlayıp Büyük Selçuklulara kadar olan süreci kapsar. Öğrencilerin liseye alışma sürecinde her ders öncelikle kendi disiplinini anlatmakla başlar ve genel bir çerçeve çizer. Tarih konuları da bu doğrultuda ilerler.

9. Sınıf Tarih Konuları

9 sınıf tarih konuları 1. ve 2. dönem olarak aşağıdaki konulardan oluşmaktadır:

9. Sınıf 1. Dönem Tarih Konuları

Tarih ve Zaman: “Tarihin tanımı ve özellkleri” konusu ile başlayıp tarih biliminin neden öğrenilmesi gerektiği hakkındaki bilgilerle devam eder. Sonrasında ise “tarihe yardımcı bilim dalları”, “zaman ve insan” konusu ile ilk ünitenin sonuna gelinir. Konu anlatımı çalışan öğrencilerin her ünite sonunda test çözerek pekiştirme yapması en iyi çalışma yöntemidir.

İnsanlığın İlk Dönemleri: 2. ünite kendini isimlendiren “insanlığın ilk dönemleri” adlı konu ile başlar. Devamında ise “tarih öncesinde sözlü kültür” konusu gelir. “Yazının icadı” ve “kanunlar doğuyor” konusu ile ünite son bulur.

Orta Çağ’da Dünya: Orta Çağ dünyasında devletlerin, toplumların düzenine, ekonomisine, yönetim biçimlerine, askerî düzenlerine ve hukuk sistemlerine bakılır ve bu konular ile ilgili yeni akımlar irdelenir.

9. Sınıf 2. Dönem Tarih Konuları

İlk ve Orta Çağlarda Türk Dünyası: Türklerin, tarih sayfalarını ilk işlediği yıllar, Asya’da kurulan ilk Türk devletleri, sahip olduğu yönetim anlayışı ve toplumu, Kavimler Göçü ve Türklerin komşu devletlerle  ilişkilerini içeren bir ünitedir.

İslam Medeniyetinin Doğuşu: İslam’ın doğuşu ve devamında gerçekleşen süreç bu ünite içerisinde işlenir. Ayrıca, Mısır’da kurulan Türk Devletleri ve o dönem yaşanan ilim ve sanat akımları da bu ünitenin konuları arasındadır.

Türklerin İslamiyet’i Kabulü ve İlk Türk İslam Devletleri: Dönemin yaşanan siyasi gelişmeleri, Türklerin İslam’ı kabulü ve sonrasında ortaya çıkan Türk devletleri mercek altına alınır.

Paylaşmış olduğumuz 9. sınıf tarih konu anlatım PDF’lerinde, yukarıda yer alan konuların tüm detaylarına ulaşabilirsiniz. Size sağlayacağı geniş konu anlatımlı dosyalardan kendinize küçük notlar alarak önemli bilgileri hap bilgi hâline getirebilirsiniz. TYT sınavında sorulan soruların büyük bir kısmı, temel yeterliliği ölçen sorulardır. Bu nedenle daha çok genel bilgiler üzerinden sorular gelmekte ve zaman zaman analitik düşünmeyi gerektiren sorular da çıkmaktadır. Yeni nesil sorular çözmek bu açıdan önemlidir. Ne kadar fazla farklı tipte soru çözerseniz sınava o kadar iyi  hazırlanırsınız.

TYT ve AYT sınavına son sene çalışmaya başlamak yerine düzenli bir çalışma her zaman daha başarılı sonuçlar getirir. Son sene hazırlanmanın stresini yaşamak yerine, düzenli bir çalışma süreci sizin çok daha rahat ve hazır bir şekilde sınava girmenizi sağlayacaktır.

Paylaştığımız tarih konu anlatım PDF’lerini bilgisayarınıza indirerek dilediğiniz zaman çalışabilir ya da çıktısını alarak her zaman yanınızda taşıyabilirsiniz.

İlgili Ürünler
Yükleniyor...