400 TL ve Üzeri Tüm Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO! Yeni Sezon Kitaplarda %50'ye Varan İndirimler Başladı! 400 TL ve Üzeri Tüm Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO! Yeni Sezon Kitaplarda %50'ye Varan İndirimler Başladı! 400 TL ve Üzeri Tüm Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO! Yeni Sezon Kitaplarda %50'ye Varan İndirimler Başladı! 400 TL ve Üzeri Tüm Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO! Yeni Sezon Kitaplarda %50'ye Varan İndirimler Başladı!

AYT Soru Bankası Modern Atom Teorisi PDF

Tarih: 07.12.2022 14:22

AYT sınavında sıklıkla soru çıkan konulardan birisi de “Modern Atom Teorisi” konusudur. Sizinle paylaştığımız AYT Soru Bankası modern atom teorisi PDF’lerini ücretsiz bir şekilde bilgisayarınıza indirebilir ve dilediğiniz zaman çözebilirsiniz. Bu sayede farklı soru tipleri ile alıştırma yapabilir ve sınavda çıkması muhtemel sorulara hazırlıklı olabilirsiniz.

Soru bankası üzerinde Modern Atom Teorisi’yle ilgili soru çözmeye başlamadan önce konu anlatımını eksiksiz bir şekilde tamamlamak önemlidir. Devamında kendinizi denemek ve eksiklerinizi görmek için test çözmelisiniz.

Modern Atom Teorisi Nedir?

Dalton, Thomson, Rutherford ve Bohr, atomun yapısını inceleyen ve şekli hakkında çalışmalar yapan en önemli bilim adamlarıdır. Yapmış oldukları çalışmalarla farklı atom modelleri ortaya koymuşlardır. Günümüzde kabul gören model ise Modern Atom Modeli’dir. Her bilimsel çalışma bir önceki üzerine daha detaylı bir bakış açısı getirmiş ve son model ile güncel hâlini almıştır. Modern Atom Modeli’ni diğer modellerden ayıran özellikler vardır.

Modern Atom Modeli bazı kitaplarda “Kuantum Atom Teorisi” olarak da karşımıza çıkar. Bu modelin oluşmasında atom altı parçacıkların hareket ve konum durumu etkili olmuştur.

Günümüzün güncel Modern Atom Teorisi, Bohr Atom Modeli’nden hemen sonra karşımıza çıkmıştır. Özellikleri açısından Bohr Atom Modeli’ne çok yakındır. Her yeni model, kendinden öncekilerden aldığı birikimler sonucunda oluşur. Kendinden önceki modellerden de bilgiler edinerek oluşan Modern Atom Modeli, bu özelliği sayesinde, çoğu bilim adamı tarafından kabul görmüştür.

Modern Atom Modeli’nin Özellikleri

Özellikleri açısından Bohr Atom Modeli’ne çok fazla benzerlik gösterir. Bununla birlikte Bohr Atom Modeli’nde bulunan önemli eksilikleri ve hataları çok iyi bir şekilde tespit ederek kendi modelini oluşturmuştur. Modern Atom Modeli özelliklerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

  • Atom çekirdeğinin etrafında yer alan elektronlar belirli bir enerjiye sahiptir. Enerjiyi belirten düzeyler “n” harfi belirtilmiş olup baş kuantum sayısı olarak da betimlenmiştir.
  • Modern Atom Modeli’nde yer alan baş kuantum sayıları sayesinde elektronların çekirdeğe hangi uzaklıkta bulunduğunu ve bununla birlikte sahip olduğu enerjiyi öğrenmiş oluruz. Bu modele göre elektronların çekirdekten uzaklaşması ile birlikte enerjisi artar.
  • Elektronlar sadece çekirdek çevresinde dönüş yapmakla kalmaz kendi çevrelerinde de dönüş yaparlar. Gerçekleştirdiği hareketler, orbital ve spin olarak isimlendirilmektedir.
  • Elektronların dönüşleri sırasında, çekirdek çevresindeki bölgelere orbital adı verilir ve enerji seviyelerine göre n2 sayıda bulunurlar.
  • Her bir elektron seviyesinde bulunan elektron sayısı, mevcut orbital sayısının iki katı kadardır.
  • Her bir elektronun sahip olduğu potansiyel enerj vardır.
  • Elektronların enerji seviyesi düştükçe kararlılığı artar. Bu nedenle en düşük enerji seviyesinde yer almak isterler.

Modern Atom Modeli’nin Eksik Yönleri

Bohr Atom Modeli’nin birçok eksiğini kapatan Modern Atom Modeli, kendini de zaman içerisinde yenilemiştir. Teknolojinin hızlı bir şekilde geliştiği günümüz atom fiziğinde Modern Atom Modeli de gelişerek bünyesine yeni ve güncel bilgiler katmıştır. Hâlihazırda yanlış olduğu kanıtlanmış herhangi bir özelliği bulunmamaktadır.

Sizler de Modern Atom Teorisi ile ilgili AYT Soru Bankası PDF’lerini ekte bulabilir ve bilgisayarınıza ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Ne kadar fazla soru çözerseniz AYT sınavında o kadar fazla net çıkarma ihtimaliniz olur. Farklı soru tipleri görmek basit hatalar yapmanızı da önler.

İlgili Ürünler
Yükleniyor...