400 TL ve Üzeri Tüm Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO! Yeni Sezon Kitaplarda %50'ye Varan İndirimler Başladı! 400 TL ve Üzeri Tüm Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO! Yeni Sezon Kitaplarda %50'ye Varan İndirimler Başladı! 400 TL ve Üzeri Tüm Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO! Yeni Sezon Kitaplarda %50'ye Varan İndirimler Başladı! 400 TL ve Üzeri Tüm Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO! Yeni Sezon Kitaplarda %50'ye Varan İndirimler Başladı!

LGS Sonuç Değerlendirme ve LGS Tercihlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tarih: 18.10.2023 13:15
LGS sınavının tamamlanması ve sonuçların açıklanması ile birlikte, önemli bir başka süreç başlar. Bu süreç iki aşamadan oluşmaktadır. Bunlar, LGS sınav sonucunun değerlendirilmesi ve tercih süreçleridir. İki aşamada da çok sık yapılan hatalar vardır. Peki, LGS sınavı sonuçları açıklandığında ilk olarak hangi veriye bakılmalıdır? Ya da lise tercihi yaparken hangi veri üzerinden tercih yapmalıyım? Bu ve benzeri soruların cevaplarını yazının devamında bulabilirsiniz.

LGS Sınav Sonucunun Değerlendirilmesi


Öncelikle, girmiş olduğunuz sınavının nasıl geçtiğini büyük ölçüde bilirsiniz. Sınav sonuçlarını kendinizi yıpratmadan ancak olumlu sonuçlar çıkarak inceleyiniz. Eğitim süreci uzun bir maraton ve girdiğiniz her bir sınav sizin için önemli bir deneyim oluşturacaktır. LGS sınavından edindiğiniz deneyimi, eğitim hayatınıza iyi bir şekilde yansıtmalı ve olası olumsuz sonucu dahi ders çıkararak uzun vadede olumlu hâle çevirmelisiniz.

Sınav sonucundaki teknik detaylara girmek gerekirse LGS sonuçlarının açıklanması ile birlikte öğrencinin dikkat etmesi gereken en önemli veri, bulunduğu yüzdelik dilimdir. Öğrencilerin büyük bir bölümü, aldıkları puanı en önemli veri olarak düşünebilir. Ancak hem sonuçlarda hem de okul seçiminde dikkat edilmesi gereken temel sonuç, bulunulan yüzdelik dilimdir. Bu veri özelinde hem ülke genelindeki durumunuzu hem de tercihlerinizde hangi okulları sıralayacağınızı belirleyebilirsiniz.

Yüzdelik Dilim Nedir? Nasıl Hesaplanır?


Yüzdelik dilim, öğrencinin aldığı puana göre hesaplanan ve genel sıralamadaki durumunu yüzdelik olarak belirten bir veridir. Sınav sonucunda yazan yüzdelik dilim, ülke genelindeki durumunuzu ortaya koyar. Yüzdelik dilim küçüldükçe başarı artacaktır. Örnek vermek gerekirse

1 milyon öğrencinin katılım gösterdiği bir sınavda, %10’luk dilime giren bir öğrenci 10.000’inci olmuştur. %5’lik dilime giren bir öğrenci ise 5.000’inci olmuştur. Yüzdelik dilim ne kadar küçülürse başarı sıralaması da o oranda artacaktır.

LGS Tercihinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

LGS tercih aşamasında hem öğrencilere hem de velilere önemli sorumluluklar düşmektedir. Öğrenciler gerçekten ne istediğini düşünerek tercih yapmalı ve lise türlerini iyi bir şekilde araştırmalıdır. Veliler ise çocuklarının gelecek hayallerini iyi bir şekilde dinlemeli ve sahip olduğu deneyimi de aktararak sağlıklı bir süreç yönetimi gerçekleştirmelidir. Bu temel yaklaşım ile aşağıda sıralanan önemli faktörlere dikkat edilmelidir.
 1. Hedeflediğiniz Kariyere Uygun Okul Tercihi Yapın


Nasıl bir kariyer, meslek ve gelecek hedefiniz var? Lise tercihi yaparken bu soruların cevabını dikkate almanız gerekir. Okul türlerini, içeriklerini, gelecek için oluşturduğu faydaları iyi bir şekilde incelemek gerekir. Liseler için okul türleri şu şekilde sıralanmaktadır:
 • Fen Liseleri
 • Sosyal Bilimler Liseleri
 • Anadolu Liseleri
 • Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri
 • Çok Programlı Anadolu Liseleri
 • Anadolu İmam Hatip Liseleri
 • Güzel Sanatlar Liseleri
 • Spor Liseleri
 • Açık Öğretim Kurumları
 • Özel Okullar
 1.  Yüzdelik Dilime Göre Tercih Yapın


Okul tercihi yaparken puan yerine yüzdelik dilimleri esas alın. MEB geçmiş yılların okul kontenjanlarını ve yüzdelik dilimlerini düzenli bir şekilde açıklamaktadır. Tercih yaparken bu bilgileri göz önüne alarak bir sıralama yapmanız gerekir. Puana göre değil yüzdelik dilime göre tercih yapmalısınız.

Öğrenciler için 10 tercih hakkı bulunur. Öğrenci almış olduğu yüzdelik dilimi üstünde ve altında tercihler yapmalıdır. %6’lık dilimde olan bir öğrenci, tercihlerine %4’lük dilimden başlayarak %10-%11 dilime gidecek şekilde yapabilir. Tercih yaparken olasılığı düşükten yükseğe şeklinde yapmalı ve yaptığınız son 3-4 tercihin de yüksek olasılıkla girebileceğiniz okullar olması gerekir.
 1. Okulun Sahip Olduğu Olanaklar ve Ulaşım Önemli Faktörlerdir


Okul tercihi yaparken gitmek istediğiniz okulları önceden gezmeli ve sahip olduğu olanakları incelemelisiniz. Bilinçli her öğrencinin okul gezilerine katılması gerekir. Ailelerin de bu sürece destek olması gerekir. Sadece okulun sahip olduğu imkânlar değil, okula olan ulaşım da son derece önemlidir. 4 yıllık bir süre boyunca, yaşadığınız yere uzak bir okula gitmek zorlayıcı olabilir. Adaptasyon sorunu yaşamamak adına, olabildiğince eve yakın okullar seçilmelidir.
 1. Okulun Başarıları ve Öğretmen Profili


Her öğrenci, lise hayatını iyi bir lisede geçirmek ister. Başarılı bir lisenin en büyük göstergesi, mezunlarının kazandığı üniversite ve bölümlerdir. Hayalini kurduğunuz üniversite ve bölümü kazanmanın yolu, iyi bir lisede okumaktan ve çok çalışmaktan geçer. Herkesin bulunduğu bölgede, marka hâline gelmiş lise veya liseler ile marka hâline gelmiş öğretmen kadroları bulunur. Okul tercihi yaparken bu bilgileri edinmek ve incelemek son derece önemlidir.

Okul mezunlarının aldığı puanlar, kazandığı okul ve bölümler, okulun imajını net bir şekilde ortaya koyar. Somut bir şekilde okulun başarısını gösteren bu kritere son derece dikkat edilmelidir.
 1. Yeni Açılan Okullara Dikkat Edin


Lise tercihi yaparken bazı liselerin yanında yüzdelik dilim bilgisi göremezsiniz. Bunun yerine bir yıldız işareti göreceksiniz. Bu işaretin olduğu okullar, yeni açılan okullardır. Yeni açıldığı için, herhangi bir yüzdelik dilimi yoktur. Bu okullar hakkında, herhangi bir veri, mezun ve başarı göstergesi olmadığı için dikkatli olmak gerekir.
 1. Tercihlerinizi Zamanında Yapın

Lise tercihi yaparken son güne bırakmak büyük bir hata olabilir. Gecikmek, unutmak, bilgisayarda sorun yaşamak gibi çok sayıda aksilik yaşayabilirsiniz. Son güne bırakmak yerine, en geç bir gün öncesinden tercihlerinizi tamamlayın. Son gün tercih yapan öğrencilerin, bu esnada heyecana bağlı olarak hata yaptığı sıklıkla görülmektedir. Bunun yerine, çok daha sakin bir ruh hâliyle tercih yapmak hata payını da büyük oranda düşürecektir.

LGS sonuç değerlendirme ve tercihi yaparken dikkat etmeniz gereken belli başlı konuları yukarıda sıraladık. Sizler de eğitim kariyerinize başarılı bir şekilde devam etmek, her şeyden önce, hayalini kurduğunuz geleceğe kavuşmak istiyorsanız bu önemli seçim sürecine gereken değeri gösterin.

LGS sınav sürecine yeni başlayanlar öğrenciler, bu sürece çok daha iyi bir yüzdelik dilim ile girmeye gayret göstermelidir. Aydın Yayınlarının deneyimli kadrosu tarafından oluşturulan LGS hazırlık kitaplarını inceleyebilir ve ihtiyaç duyduğu kaynakları, kampanyalı fiyatlarla satın alabilirler. Ayrıca sene içerisinde gerçekleştirilen kurumsal deneme sınavlarına katılarak ülke genelindeki durumlarını görebilirler.
İlgili Ürünler
Yükleniyor...