400 TL ve Üzeri Tüm Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO! Yeni Sezon Kitaplarda %50'ye Varan İndirimler Başladı! 400 TL ve Üzeri Tüm Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO! Yeni Sezon Kitaplarda %50'ye Varan İndirimler Başladı! 400 TL ve Üzeri Tüm Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO! Yeni Sezon Kitaplarda %50'ye Varan İndirimler Başladı! 400 TL ve Üzeri Tüm Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO! Yeni Sezon Kitaplarda %50'ye Varan İndirimler Başladı!

Paragraf Sorularında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tarih: 25.10.2023 10:30
Sınava hazırlanan öğrencilerin, sınav puanına en çok etki eden soru tiplerinden biri paragraf sorulardır. Türkçe dersinin en çok soru sayısına sahip olan paragraf soruları, öğrencileri zaman zaman zorlayabilmektedir. Ancak, doğru hazırlık ile paragraf soruları çok kolay bir şekilde çözülebilir. Sayısal sorularda nasıl ki çeşitli formüller kullanılıyorsa, paragraf sorularında da kullanılması gereken formüller bulunmaktadır. Aşağıda yer alan önemli faktörlere dikkat edildiği takdirde, paragraf soruları çok daha kolay ve yüksek başarı ile çözülebilir. Şimdi, paragraf sorularını hızlı çözmenin ve paragraf soru netlerini artırmanın tüyoları ile devam edebiliriz.

Paragraf Sorularından Yüksek Net Çıkarma Taktikleri


Paragraf sorularından yüksek net çıkarmak isteyen öğrenciler için aşağıda bir dizi önemli tüyo paylaşıyoruz. Şiddetle tavsiye ettiğimiz bu taktikleri uygularsanız, denemelerde yaşayacağınız farka siz bile şaşıracaksınız. Gelin, paragraf sorularında nasıl başarı sağlanacağını detaylı bir şekilde inceleyelim.

Paragraf Sorularından Korkmayı Bırakın


Sayfada kapladığı geniş alan itibariyle öğrencilerin gözünü en çok korkutan soru tiplerinden biridir. Birçok öğrencinin sahip olduğu negatif algı nedeniyle, çok kolay bir şekilde çözülecek paragraf soruları, korkulu rüya olabiliyor. İlk adım olarak bu bakış açısını değiştirmeniz gerekir. Tam tersine paragraf soruları çok hızlı ve kolay bir şekilde çözülebilecek sorulardır. Bunun için yapmanız gereken bol bol okuma yapmak ve paragraf sorusu çözmektir. Akademik eserler, köşe yazıları, dergi yazıları gibi paragraf sorularına benzeyen yazılı kaynakları düzenli bir şekilde okuyabilirsiniz. Bu okumalar sayesinde, paragraf sorularına karşı olan çekincenizi yıkmaya başlayacaksınız.

Paragraf Sorularını Nasıl Hızlı Bir Şekilde Anlarım?


Bir öğrenci okuma alışkanlığı elde ettiği takdirde, paragraf sorularını çok daha hızlı anlamaya başlar. LGS ve YKS sınavlarına hazırlanan öğrenciler, boş zamanlarında yapacağı okumalar sayesinde, bu alışkanlığı elde edebilirler. Çok kitap okuyan öğrencilerin paragraf sorularını çok hızlı ve yüksek doğrulukta çözdüğü görülmektedir.

Soru Kökünü Anlamadan Çözmeye Başlama


Karşılaştığınız paragraf sorularında, ilk yapmanız gereken şey, soru kökünü iyi bir şekilde anlamaktır. Soru kökünü anlamak, soruyu doğru yanıtlamanın yarısı diyebiliriz. Soru size ne soruyor net bir şekilde anlayın. “değerlendirilemez”, “anlaşılamaz”, “yanlıştır”, “doğrudur”, gibi çok sayıda soru kökü bulunmaktadır. Soru kökünü yanlış anlayan öğrencilerin, paragraf sorularında çok fazla basit hata yaptığı görülmektedir. Zaman zaman iki kere olumsuz yapı ile sorulan sorular, öğrencilerin sınav stresi yüzünden idrak edilemeyebiliyor. Dolayısıyla, en başta soru köküne odaklanın. Neyi aradığınızdan emin olun.

Şıkları Hızlı Bir Şekilde Tarayın


Soruda bizden ne istendiğini tam olarak anladıktan sonra, cevap şıklarını hızlı bir şekilde inceleyin. Ayrıntılı bir şekilde bakmanıza gerek yok. Göz atmanız yeterli olacaktır. Paragrafı okumadan önce şıklarda yer alan temel açıklamaları bilmeniz çok yardımcı olacaktır.

Sıradaki Adım Paragraf Okuma


Şıklarda yer alan cevaplara göz gezdirdiğinize göre sırada paragrafı okumak var. Bazı öğrencilerin paragrafı okuma esnasında bütün paragrafın altını çizdiği görülüyor. Ancak bu doğru bir teknik değil. Bu yöntem sorunun çözümünde fayda sağlamaz. Doğru olan yöntem ise, paragrafı okumadan önce göz gezdirdiğiniz şıklarla benzerlik olan cümlelerin altını çizmektir. Bu sayede, şıkları çok daha kolay eleyebilir ve doğru cevabı bulabilirsiniz.

Paragrafın Ana Fikrini Ortaya Çıkar


Paragrafı okuma işlemini bitirdikten sonra paragrafta anlatılmak istenen ana fikri ortaya çıkar. Paragrafın size sunduğu ana fikri öğrendikten sonra soruyu çözmek çok daha kolay olacaktır. Ana fikir, birçok şıkkın elenmesine yardımcı olacaktır. Bu konuda gelişim göstermek için çok fazla okuma yapmalı ve paragraf sorusu çözmelisiniz. 

Kendi Fikrini Katma


Paragrafı okuduktan sonra paragrafın size sunduğu fikri benimseyin. Kendi fikir ve düşüncelerinizi paragrafın önüne koymayın. Sahip olduğunuz yargılardan bağımsız bir şekilde okuma gerçekleştirin. Metin size ne sunuyorsa o doğrultuda bir fikir yapısıyla şıklara yaklaşım göstermeniz gerekiyor.

Paragraf Sorularını En Başta Çöz


Paragraf soruları uzun olduğu için göz korkutabilir. Bazı öğrenciler bu duruma karşı kaçış eğilimi gösterirler ve sınavın sonuna bırakırlar. Ancak paragraf soruları sona bırakıldığı takdirde çok daha fazla stres kaynağı olacaktır. Zihniniz yorulmadan önce paragraf sorularını çözmek çok daha mantıklı bir seçenektir. Bununla birlikte paragraf soruları zaman alabilir. Sınavın başında motivasyonunuz çok daha yüksek olur. Ancak sona bıraktığınız takdirde hem zamanı hesaplayamazsınız hem de motivasyonunuz düşecektir.
 

İki Seçenek Arasında Kalırsan Paragrafın Ana Fikrini Düşün


Paragraf sorularında iki şık arasında kalan öğrenci sayısı çoktur. Bu gibi durumlarda, her şık için geriye dönük çözümleme yapılabilir. Eğer ki o şık doğru ise paragraf nasıl oluşmalıydı? Ya da paragrafta ne anlatılması gerekirdi? Bu gibi soruların cevapları sizi doğru şıkka yaklaştıracaktır.

En Başarılı Yöntem Çok Soru Çözmektir

Paragraf sorularında yüksek net yapmak istiyorsanız, yapmanız gereken en önemli strateji yukarıda sıralanan taktiklere bağlı kalarak çok sayıda soru çözmektir. Öğrenciden öğrenciye paragraf çözme yaklaşımı da farklılık gösterebilir. Her strateji herkes için doğru olmayabilir. Ne kadar fazla paragraf sorusu çözerseniz kendinizi o kadar iyi tanımaya başlarsınız. Alıştırma yaptıkça, paragraf sorularını çok daha hızlı ve kolay çözdüğünüzü göreceksiniz.
Paragraf soruları düzenli bir şekilde çözülmelidir. Paragraf sorularına sınav hazırlık sürecinin sadece bir bölümünde yoğunlaşmak yerine düzenli bir şekilde çözmeniz gerekir. Paragraf sorularını bulmaca çözme gibi düşünebilirsiniz. Kısa boşluklarda, toplu taşıma yolculuklarında veya teneffüslerde paragraf sorusu çözebilirsiniz.

Paragraf soruları çok farklı yaklaşımlar ile sorulabilir. Tek bir soru şekli yoktur. Ne kadar fazla soru çözerseniz o kadar çok sayıda soru tipi görmüş olursunuz. Bu sayede, sınavda elde edeceğiniz net sayısı da artacaktır.

Aydın Yayınları tarafından hazırlanan paragraf soru bankaları çok sayıda paragraf sorusu içermektedir. Soru bankalarında yer alan farklı tipte paragraf soruları ile sınava en iyi şekilde hazırlanabilirsiniz. Sadece soru bankaları değil, Aydın Yayınları paragraf denemeleri de paragraf sorusu çözmek için diğer yardımcı kaynakları oluşturmaktadır
İlgili Ürünler
Yükleniyor...