400 TL ve Üzeri Tüm Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO! Yeni Sezon Kitaplarda %50'ye Varan İndirimler Başladı! 400 TL ve Üzeri Tüm Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO! Yeni Sezon Kitaplarda %50'ye Varan İndirimler Başladı! 400 TL ve Üzeri Tüm Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO! Yeni Sezon Kitaplarda %50'ye Varan İndirimler Başladı! 400 TL ve Üzeri Tüm Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO! Yeni Sezon Kitaplarda %50'ye Varan İndirimler Başladı!

YKS İçin Matematik Kaynak Önerileri

Tarih: 13.06.2023 18:27
YKS’de sayısal alan tercihi yapan öğrencilerin en çok önem verdiği derslerden biri matematik dersidir. YKS iki farklı oturumdan oluşmaktadır. Birinci oturum TYT ,“Temel Yeterlilik Testi”dir. Görece daha kolay soruların olduğu ve mantığa dayalı soruların sıklıkla sorulmaya başlandığı bir sınavdır. Basit hataya açık yönü ile birlikte öğrencilerin çok sayıda yeni nesil soru çözmesini gerektirmektedir. İkinci oturum sınavı ise AYT’dir. AYT,  bilgiye dayalı yönü ile ön plana çıkmaktadır. Bu açıdan, öğrencileri TYT’ye göre çok daha fazla zorlamaktadır.

TYT’deki 120 sorudan 40 tanesi matematik dersine aittir. Türkçe ile soru sayısının aynı olduğu matematik dersi, sınav puanı üzerinde de Türkçe ile aynı etkiye sahiptir. AYT’de ise sayısal veya eşit ağırlık tercihi yapan öğrencilerin çözmesi için toplam 40 tane matematik sorusu bulunmaktadır. YKS’de sayısal alan tercihi yapmış öğrenciler için matematik dersi ayrı bir önem teşkil etmektedir. Sınavda başarılı olmak ve yüksek puan almak isteyenler, doğru matematik yardımcı kaynakları ile sınava hazırlanmalıdır.

Sınava hazırlanırken tercih edilen matematik dersi kaynaklarının güncel olması, yeni nesil sorulardan oluşması ve farklı soru tiplerine yer vermesi çok önemlidir. Özellikle son yıllarda sorulan soruların, klasik sorulardan büyük oranda farklılaştığı ve mantığa dayalı sorulara yer verildiği görülmektedir. Bu durum da yardımcı kaynak tercihini hiç olmadığı kadar önemli bir yere getirmiştir.

TYT’ye Hazırlanırken Hangi Matematik Kaynakları Tercih Edilmelidir?


YKS için matematik kaynak önerileri sıklıkla sorulan bir sorudur. 2023 yılında sınava girecek öğrenciler, her iki oturum için de doğru matematik kaynaklarını tercih etmelidir. Aydın Yayınları tarafından özenle hazırlanmış ve yeni nesil sorulara yer verilen kaynaklar, öğrencilerin yüksek net almasını sağlamaktadır. YKS’de en çok soru tutturan yayınlar arasında bulunan Aydın Yayınları, öğrenciler için aşağıdaki yardımcı kitapları hazırlamıştır:
 • TYT Matematik Konu Anlatım Kitabı: TYT’de soru çıkması muhtemel konuları barındıran konu anlatım kitabıdır. Aydın Yayınları TYT konu anlatım kitapları her öğrencinin rahatlıkla anlayabilmesi için sade bir dille hazırlanmıştır.
 • TYT Matematik Soru Bankası: Yeni nesil sorulardan hazırlanmış olan TYT matematik soru bankası kitapları, konuların iyi bir şekilde pekiştirilmesini sağlar. Öğrencilerin yüksek puan almasında en büyük yardımcılardan biri soru bankalarıdır. Öğrenciler ne kadar çok soru çözerse sınavda olması muhtemel basit hatalardan o oranda korunmuş olacaktır. Yeni nesil ve farklı tipte soruların düzenli bir şekilde çözülmesi, sınava hazırlanan öğrencilerin öz güvenini artıracaktır.
 • TYT Matematik Yaprak Testler: Öğrencilerin gün içerisinde atıl geçen zamana karşı önlem alması gerekmektedir. Toplu taşımada geçen zamanlar, bu konuya en güzel örneklerden biridir. Bu gibi durumlarda taşıması ve kullanması kolay yaprak testler bulunmaktadır. Yaprak testler sayesinde en son çalışılan konular pekiştirilebilir veya farklı tipte sorular çözülerek sınava en iyi şekilde hazırlanılabilir.
 • TYT Matematik Deneme Kitabı: Öğrencilerin bol bol deneme çözmesi sınavda alınan puana doğrudan etki etmektedir. Öğrenciler doğru bir planlama için doğru veriye ihtiyaç duyarlar. Deneme sınavları ise doğru veri konusunda çok önemlidir.  Çözülen denemeler sayesinde, mevcut durum, eksikler ve iyi olunan konular tespit edilir. Özellikle de Aydın Yayınları gibi yeni nesil sorulara yer veren deneme sınavları, öğrencilere çok büyük fayda sağlamaktadır.

AYT’ye Sınavına Hazırlanırken Hangi Matematik Kaynakları Tercih Edilmelidir?

 
AYT, TYT’ye oranla alan bilgisine dayalı bir sınavdır. Bu açıdan, ayrıntılı bir çalışma yapmak gerekir. TYT’de mantık ve analitik zekâ ile çözülen sorular bulunurken AYT’de gerekli bilgilere sahip değilseniz, soruları mantığınız ile çözmek de zorlanacaksınız. Özellikle yüksek puan hedefleyen öğrencilerin AYT’ye çok ayrıntılı bir şekilde hazırlanması gerekir. YKS’de çalışmayı son yıla bırakan öğrenciler hem TYT hem de AYT konularına iyi bir şekilde çalışacak zamanı bulamayabilir. Bu açıdan 2 yıl önceden çalışmaya başlamak ve zaman içerisinde tempoyu artırmak doğru bir hazırlık süreci olacaktır.

Aydın Yayınları tarafından hazırlanan AYT yardımcı kitap önerileri şu şekildedir:
 • AYT Matematik Konu Anlatım Kitabı: AYT, TYT’ye oranla alan bilgisine dayalı bir sınavdır. Bu açıdan öğrencilerin çok ayrıntılı bir şekilde çalışması gerekir. AYT Konu anlatım kitaplarında, sınavda çıkması muhtemel konulara yer verilmiştir. Kitaplar, yalın bir dil ile hazırlanmıştır. Bu sayede öğrencinin aklında herhangi bir soru işareti kalmadan konu net bir şekilde öğrenilecektir.
 • AYT Matematik Soru Bankası: AYT’de başarılı olmak isteyen öğrenciler, bol bol soru çözmek durumundadır. Ne kadar fazla soru çözülürse o oranda farklı tipte soru deneyimlenmiş olur. Gerçek sınavda, bu çalışma prensibinin çok büyük faydası görülecektir. Aydın Yayınları, düzenli bir şekilde güncellediği kitaplar ile çok sayıda yeni nesil soruya yer vermektedir. YKS’de çok sayıda benzer soru tutturan Aydın Yayınları, bu sayede, öğrencilerin büyük beğenisini kazanmıştır.
 • AYT Matematik Yaprak Testler: Matematik yaprak testler, hafif olmaları sayesinde öğrencilerin çok kolay bir şekilde taşımasını sağlar. Öğrencilerin okul kitapları ile birlikte konu anlatım ve soru bankası kitaplarını taşıması zorlayıcı olabilir. Bu gibi durumlarda yaprak testler çok daha sağlıklı olacaktır. Otobüs, metro veya Marmaray'da yolculuk eden öğrenciler yaprak testlerden kolaylıkla faydalanabilir.
 • AYT Matematik Deneme Kitabı: Deneme kitapları her öğrencinin özen göstermesi gereken önemli bir yardımcıdır. Eksik olunan konuların tespiti, mevcut durumda kaç puan alındığı ve hedefe olan uzaklık net bir şekilde görülür. Edinilen bilgiler doğrultusunda, planlar güncellenebilir, eksik konular tekrar çalışılabilir ve başarı gelişimi net bir şekilde takip edilebilir.

YKS Matematik Branşında Yüksek Net Çıkarmanın Tüyoları


YKS’de toplam 80 matematik sorusu ile karşı karşıya gelinmektedir. İlk oturum sınavı olan TYT’de 40 matematik sorusu sorulurken aynı şekilde AYT’de de 40 matematik sorusu sorulmaktadır. İlk oturumda sorulan matematik sorularından bütün öğrenciler sorumludur. İkinci oturumdaki matematik sorularından ise sayısal ve eşit ağırlık tercihi yapan öğrenciler sorumludur. Öğrencilerin her iki oturumda sorulan matematik sorularında başarılı olması için aşağıda yer alan tüyolara dikkat etmesi gerekir:
 • Sadece konu anlatımı çalışmak ve çok az sayıda soru çözmek, olası başarısızlığın temel sebebi olacaktır. Oysaki, öğrencilerin bol bol soru bankası, yaprak test ve deneme çözmesi gerekmektedir. Bu sayede, yeni nesil ve farklı tipte sorular görülmüş olur. Bu durum da gerçek sınavda başarı getirecektir.
 • Öğrencilerin konular için bir takvim oluşturması ve bu takvime uyacak şekilde çalışması gerekir.
 • Bol bol deneme çözmek, eksik konuları belirlemeye yarayacaktır. Bu sayede, tekrar konu anlatım çalışarak eksikler giderilir.
 • Çok sayıda deneme çözerek zaman ve stres yönetimi konularında gelişim sağlanabilir.
 • Matematik konuları arasında zorlayıcı konuların üzerine gitmek önemlidir. Sürekli başarı sağlanan konular hakkında soru çözmek, ekstra bir katkı sağlamayacaktır.

Yukarıda yer alan temel tüyolara dikkat edildiğinde, matematik dersinden alınan netler hızlı bir şekilde artacaktır.
İlgili Ürünler
Yükleniyor...