400 TL ve Üzeri Tüm Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO! Yeni Sezon Kitaplarda %50'ye Varan İndirimler Başladı! 400 TL ve Üzeri Tüm Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO! Yeni Sezon Kitaplarda %50'ye Varan İndirimler Başladı! 400 TL ve Üzeri Tüm Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO! Yeni Sezon Kitaplarda %50'ye Varan İndirimler Başladı! 400 TL ve Üzeri Tüm Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO! Yeni Sezon Kitaplarda %50'ye Varan İndirimler Başladı!

Meslek Seçimi

Tarih: 07.12.2022 16:06

KİŞİLİK ÖZELLİKLERİ

Bireyin meslek seçimini etkileyen faktörler arasında yetenek, ilgi, kişilik özellikleri, akademik başarı, sosyo-kültürel yapı önemli etmenler olarak gösterilmektedir.

Meslek seçimi bireyin kişiliğinin yansımasıdır. Her insanın doğuştan getirdiği kendisine özgü yetenekleri, potansiyeli ve farklı gizli güçleri vardır. Yaşam boyunca bu özellikleri kullanmak ve geliştirmek isteriz. Bireyin meslek seçiminde yaşamı boyunca mutlu olması için kişilik özelliklerini çok iyi tanıyıp bu özelliklere uygun mesleklere yönelmesi gerekir.

Peki kişilik nedir ve kişiliğimizi nasıl tanımlayabiliriz? 

Kişilik; sizi siz yapan ve diğerlerinden ayıran tüm özelliklerinizdir. Sevindiğinizde, üzüldüğünüzde, öfkelendiğinizde, utandığınızda, yorulduğunuzda, korktuğunuzda neler yaparsınız? İşte bu sorulara vereceğiniz cevapların hepsi kişiliğinizde saklıdır, kişiliğiniz sizinle ilgili açıklamaların bütünüdür.  Sonuç olarak; belli durumlarda neyi, ne şekilde yapacağınızı, çevrenizde olup bitenleri nasıl değerlendirdiğinizi, hayatınızda karşınıza çıkan farklı olaylara nasıl tepki vereceğinizi kişiliğiniz ile açıklayabilirsiniz.

O zaman önce kendinize uygun mesleği belirleyebilmek için kişiliğiniz hakkında bazı soruları cevaplamalısınız. Çünkü her mesleğin gerektirdiği bazı kişilik özellikleri vardır.  Örneğin ‘diş hekimi’ olmak isteyen birinin sınırlı alanlarda aletler ile çalışabilecek el becerisine, doğru teşhis ve takibe dayalı güçlü bir organizasyon becerisine, dikkat gerektiren bir çalışmaya rağmen uzun süre çalışma sabrı göstermeye ve fiziksel yeterliliklere sahip olması gerekir. Buna benzer şekilde her meslek için farklı alanlarda (yardımseverlik, yükseklik korkusu, uzun süren mesailer, ikna becerisi vb.) yeterliliklerimiz meslek doyumu ve verimliliği açısından hayati öneme sahiptir.

O zaman siz de bugün itibari ile kişiliğinize dair doğru bir tespit yapabilmek için doğru soruları sormaya başlayın;

  • Ayrıntılar sizin için önemli midir?
  • Olaylar karşısında çabuk reaksiyon gösterir misiniz?
  • İdare eden mi, idare edilen mi olmayı tercih edersiniz?
  • Titiz, düzenli misiniz?
  • Olası durumlarda soğukkanlı mısınız?
  • Bu ve buna benzer birçok soruya verdiğiniz cevaplar hangi mesleği seçebileceğinize dair belirleyici rol oynar. Seçeceğiniz meslek ile kazanç elde etmenin yanında yaşam boyu kendinizi gerçekleştirerek ruhsal doyum sağlayacağınızı unutmayınJ
İlgili Ürünler
Yükleniyor...