400 TL ve Üzeri Tüm Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO! Yeni Sezon Kitaplarda %50'ye Varan İndirimler Başladı! 400 TL ve Üzeri Tüm Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO! Yeni Sezon Kitaplarda %50'ye Varan İndirimler Başladı! 400 TL ve Üzeri Tüm Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO! Yeni Sezon Kitaplarda %50'ye Varan İndirimler Başladı! 400 TL ve Üzeri Tüm Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO! Yeni Sezon Kitaplarda %50'ye Varan İndirimler Başladı!

Sınava Hazırlık Süreçlerinde Motivasyonun Önemi

Tarih: 30.10.2023 13:30
Öğrencilerin sınavlara hazırlanırken ihtiyaç duydukları ve başarı üzerinde çok önemli etkisi olan unsurlardan biri motivasyondur. Bazı öğrenciler, sınav hazırlık sürecinde çok kolay ve hızlı bir şekilde motive olurlar. Bazı öğrenciler ise, motive olma konusunda çok büyük zorluk yaşayabilir. Motive olmak için gerekli durumlar ve atılması gereken adımlar öğrenciden öğrenciye farklılık gösterebilir. Bu açıdan, öğrencinin kendini iyi tanıması, süreci çok daha kolay hale getirecektir.

İyi motive olmuş bir öğrenci, çok daha kolay dersin başına oturur, ders çalışma sürelerini çok daha verimli geçirir ve hedefine iyi bir şekilde yönelir. Bu konuda sorun yaşayan öğrencilerin en sık sorduğu sorulardan biri, “Motivasyon nasıl kazanılır?” sorusudur. Bununla birlikte motivasyon artırma teknikleri de bir diğer en çok aranan konudur. Yazının devamında, bu iki temel sorunun cevaplarını arayacağız.

Motivasyon Nedir?


Canlılar harekete geçmek için bir sebebe ihtiyaç duyarlar. Bu durum insan için de geçerlidir. Motivasyon ise canlıları harekete geçiren temel faktörlerden biridir. Harekete geçiren, hedefe yönelten ve sürecin devamlılığını sağlayan önemli bir faktördür. Bir insan, kendi istemediği sürece, herhangi bir konuda başarılı olma ihtimali çok düşüktür. Dış motivasyon unsurları önemli olsa da, iç motivasyon unsurları uzun vadeli süreçlerin temel yakıtı olacaktır.

Akademik yaşantı boyunca, çalışmanın devamlılığını, temposunu, amaca olan inancı motivasyon belirler. Herhangi bir hedefi olmayan, amacını net bir şekilde ortaya koymamış ve motive olmamış bir öğrencinin sınav hazırlık süreçlerinde kendi isteği ile çalışması çok zor bir durumdur. Akademik başarı üzerine gerçekleştirilen bütün araştırmalar gösteriyor ki, motivasyon ile akademik başarı arasında pozitif ilişki bulunmaktadır. Motive olmuş bir öğrenci, zorlandığı bir konu karşısında çok daha dirençli olurken, motivasyondan uzak bir öğrenci çoğunlukla kaçış eylemi gösterir. İşte bu iki farklı yaklaşım, sınav başarısını belirler.
 

Ders Çalışmaya Nasıl Motive Olunur?


Bir öğrenci, LGS, YKS veya herhangi başka bir sınava hazırlanırken, öncelikli olarak nasıl motive olabileceğini öğrenmelidir. Herkes için geçerli motivasyon teknikleri olduğu gibi kişiden kişiye değişen motivasyon artırıcı unsurlar da bulunmaktadır. Bazı öğrenciler, negatif düşünceler üzerinden motivasyon sağlarken, bazı öğrenciler ise pozitif düşünceler üzerinden motivasyon sağlar. Çünkü, farklı bireyler, farklı dürtüler üzerinden harekete geçer. Öğrencinin kendisini harekete geçirecek dürtüleri bulması, süreci çok daha kolay bir hale getirir. Negatif motivasyon, bazı öğrencileri ders çalışmaya yöneltse de, keyifsiz bir şekilde ders çalışacağı için verim düşer. Pozitif motivasyon ise hem istekli hem de verimli çalışmayı mümkün kılar.

Motivasyonu Artıran Ders Çalışma Teknikleri


Motivasyonunuzu artırmak istiyorsanız, aşağıda yer alan ders çalışma tekniklerini deneyebilirsiniz;
  • Görece karmaşık, zor ve daha fazla dikkat isteyen konulara çalışmak için enerjinizin ve moralinizin yüksek olduğu zaman dilimlerini kullanın. Negatif hissiyatın olduğu, kafanın dolu olduğu ve zihinsel olarak zorlandığınız zamanlarda, zor gelen dersler yerine daha basit ve kolay anlaşılan derslere çalışın. Bu yaklaşım sayesinde, yüksek enerjili zamanları çok daha verimli geçirmiş olacaksınız.
  • Uyku düzenine sahip olmak çok önemlidir. Güne enerjik bir şekilde başlayan öğrenci, ders çalışmaya çok daha kolay motive olur. Tam tersi durumlarda ise sürekli bahane üreten bir moda girilebilir. Enerjik bir başlangıç, o günü verimli kılmada çok önemlidir.
  • Uykuya geçmeden önce o gün çalışılan konuların kısa bir tekrarını yapmak, konuların pekişmesine büyük katkı sağlar. Ayrıca, yatmadan önce, o gün çalışılan çok sayıda konunun ve çözülen çok sayıda testin hesabını yapmak, kendinizi başarılı hissetme ve motive etme konusunda destek olur.
  • LGS ve YKS hazırlık süreçlerinde, düzenli olarak deneme çözmek, önemli bir motivasyon unsurudur. Süreç içerisinde elde ettiği gelişimi gören öğrenciler, çok daha motive bir şekilde ders çalışmaya başlar.
  • Okulda derslerine çalışırken elde edilen başarılı sınav sonuçları, çok önemli bir motivasyon kaynağıdır. Öğrenci sadece olumlu sonuçlar aldığında değil, olumsuz sonuçlar aldığında da motivasyonunu artırabilir. İyi giden süreci devam ettirmek kadar, kötü giden süreci düzeltmeyi hedeflemek, birçok öğrenciyi motive edebilir.
 

Sınavlara Hazırlanırken Motivasyonun Önemi


Motive olmuş bir öğrenci, motivasyonunu sağlayamamış bir öğrenciye oranla çok daha verimli bir sınav hazırlığı gerçekleştirir. Bu konuda öne çıkan kazanımlar şu şekildedir;
  • Motive olmuş bir öğrenci, kendisini başarılı olabilecek kapasitede görür ve süreç içerisindeki zorlukları bu özgüvenle aşar.
  • Sınav performansı motive olamamış öğrencilere oranla çok daha yüksektir. Kendine güveni yüksek, sakin ve rahat bir şekilde sınava gireceği için sürecin karşılığını alır.
  • Motive olmayan öğrencilerin panik hali, motivasyonu yüksek öğrencilerde görülmez.
  • Yeni nesil ve farklı tipte sorulara çok daha kolay adapte olur. Sakinliği sayesinde çok daha analitik düşünür.

Dersin Başına Oturamıyorum Sorunundan Kurtul!


Birçok öğrenci çok büyük hedefler ile birlikte ders çalışmak ister. Ancak, bir türlü dersin başına oturamaz ya da otursa dahi verimli bir çalışma gerçekleştiremez. Bu ve benzeri konularda şikayetiniz varsa, aşağıda yer alan taktikler faydalı olabilir.

Planlı ve Takvime Uygun Çalış: Öncelikle rutin bir şekilde gerçekleştireceğin bir takvim hazırla. Hazırladığın takvim uyamayacağın bir yoğunlukta olmasın. Zamanla yoğunluğu ve tempoyu artırabilirsin. Ancak başlangıçta önemli olan, ulaşabileceğin hedefler koymandır.

Ders Arası Mola Vermeyi İhmal Etme: Molasız bir şekilde ders çalışmak mümkün değildir. Çünkü, bir sürenin ardından odaklanmaz hale gelinir. Zihin yorulur veya farklı şeyler düşünmeye başlar. Bu açıdan, disiplinli bir plan yaparken mola vermeyi ihmal etme. Molalar da planın bir parçası olacaktır.

Doğru Kaynak Seçimi Yap: Kullandığın kaynak kitaplar, oldukça sade ve anlaşılır bir dile sahip olmalıdır. Konuları ne kadar kolay anlarsan, motivasyonun da o ölçüde artacaktır. Bu konuda, Aydın Yayınları iyi bir tercih olabilir. Denemeni tavsiye ederiz.

Programa Uyduğunda veya Yüksek Net Çıkardığında Kendini Ödüllendir: Yaptığın pozitif çalışmalar karşısında kendini ödüllendirmeyi ihmal etme. Ödül, kendine alacağın bir kıyafet veya sosyal bir etkinlik olabilir. Bu gibi ödüller motivasyonunu artıracaktır. Yeni çözeceğin denemelerde kendine bir hedef koyabilirsin. Denemede o nete ulaştığın takdirde, önceden belirlediğin bir ödülü hayata geçir. Bu senin daha çok çalışmanı sağlayacaktır.

Aydın Yayınları, öğrencilerin motive olması için özel çalışmalar gerçekleştiriyor. Öğrencinin çalışmayı sevmesi için en başta, bir konuyu çalıştıktan sonra çok iyi bir şekilde anlayabileceğini görmesi lazım. Bir konuyu çalıştın ve hemen ardından yüksek doğruya sahip bir test çözdün. İşte en büyük motivasyon kaynaklarından biri. Peki burada neye ihtiyaç var? Tabi ki de, sınavlara hazırlıkya yılların deneyimi ile hazırlanan konu anlatım kitapları, konu özetli kitaplar, cep kitapları ve çok daha fazlasına. Sen yeter ki iste, Aydın Yayınları senin yanında.
İlgili Ürünler
Yükleniyor...