400 TL ve Üzeri Tüm Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO! Yeni Sezon Kitaplarda %50'ye Varan İndirimler Başladı! 400 TL ve Üzeri Tüm Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO! Yeni Sezon Kitaplarda %50'ye Varan İndirimler Başladı! 400 TL ve Üzeri Tüm Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO! Yeni Sezon Kitaplarda %50'ye Varan İndirimler Başladı! 400 TL ve Üzeri Tüm Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO! Yeni Sezon Kitaplarda %50'ye Varan İndirimler Başladı!

Tatil Sonrası Okula Uyum

Tarih: 07.12.2022 16:10

1) Rutinler Edinin

Uyku ve beslenme alışkanlıklarının düzene girmesi, çocuğun zihinsel performansını arttırarak, sağlıklı büyümesini ve 
okul sabahı gerginlikten uzak bir şekilde okula uyum sürecine kolay adapte olmasını sağlayacaktır.

2) Anlayışlı ve Kararlı Olun

Tatil sonrası tekrar yoğun bir okul temposuna dönmek, çocuklar için zorlayıcı olmaktadır.
Ebeveynler çocuklarına ne kadar anlayış gösterirse ve zorlanmalarını kabullenici yaklaşırsa çocukların uyumu da o kadar kolay olacaktır.
Okula uyum sürecinde devamlılık büyük önem taşımaktadır. Bu konuda kararlı davranılması gerekmektedir. 

3) Destekleyici Bir Yaklaşım Gösterin

Okula gitmek çocuğun sorumluluğundadır. Ebeveynler bu sorumluluğun yönetimini çocuğa bırakıp, sadece destekleyici bir yaklaşım göstermelidir.

4) Model olun

Okulla ilgili olumlu konuşmalar yapılmalıdır. Aile bireyleri okulda yaşadıkları kendi komik ve eğlenceli okul anılarını anlatabilir, öğrenci oldukları zamandan kalma albümleri gösterebilirler. Ebeveynlerinin de bu süreçlerden geçtiğini duyan çocuk kendini daha güvende hissedecektir.

5) Yeni Dönem İçin Birlikte Plan Yapın

Evde ders çalışmasına uygun ortam var mı? Hangi saat aralığı ders saati olmalı? Okuldan gelince zamanını nasıl değerlendirmeli? gibi konularda birlikte değerlendirme yaparak yeni dönem için sağlıklı bir plan yapılmalıdır.

6) Çocuğu Sürece Dâhil Edin

Çocuğunuzla birlikte okul alışverişine çıkmak, alınan malzemelerde mutlaka onun da fikrine başvurmak okul için teşvik edici olacaktır.

7) Kendine Özel Zaman Ayırmasını Sağlayın

Çocuğun bütün gün kurallı bir ortam olan okulda olduğu unutulmamalı, eve geldiğinde kendine zaman ayırması için teşvik edilmelidir.

8) Okulla Birlik Olun ve İletişime Önem Verin

Okula uyum sağlamak, öğrenmeye hazır olmak; okulu, dersleri, öğretmen ve arkadaşları sevmek demektir. Aileler, çocuklarını öğretmenlerine soru sorma ve yardım isteme konusunda cesaretlendirmelidir. Öğretmeninden destek isteyebilen, arkadaşına soru sorabilen çocuk okulda tek başına var olmaya daha hazır olacaktır.

İlgili Ürünler
Yükleniyor...