400 TL ve Üzeri Tüm Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO! Yeni Sezon Kitaplarda %50'ye Varan İndirimler Başladı! 400 TL ve Üzeri Tüm Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO! Yeni Sezon Kitaplarda %50'ye Varan İndirimler Başladı! 400 TL ve Üzeri Tüm Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO! Yeni Sezon Kitaplarda %50'ye Varan İndirimler Başladı! 400 TL ve Üzeri Tüm Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO! Yeni Sezon Kitaplarda %50'ye Varan İndirimler Başladı!

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun!

TYT Nedir?

Tarih: 07.11.2023 16:45

Sınav Hakkında Temel Bilgiler

TYT, Temel Yeterlilik Testi'nin kısaltmasıdır. Türkiye'de üniversiteye giriş sınavlarının ilk aşamasını oluşturan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) bir parçasıdır. Bu sınav, üniversiteye yerleşmek isteyen öğrencilerin başvurdukları lisans programlarının büyük bir kısmında zorunlu olarak girilmesi gereken bir sınavdır ve YKS’nin ilk oturumudur. Bu ilk oturumun amacı; adayların temel problem çözme becerilerini, akıl yürütme ve mantıksal muhakeme yeteneklerini ölçmektir.

TYT; 40 Türkçe, 40 Matematik, 20 Sosyal Bilimler ve 20 Fen Bilimler olmak üzere toplam 120 soru içermektedir. Sınav süresi ise 135 dakikadır.  TYT' de çoktan seçmeli sorular yer alır. Her soru için beş seçenek vardır. TYT her adayın girmesi gereken bir oturum olduğu için sorular arası katsayılar değişmez. Ancak dört yanlışın bir doğruyu götürmesi kuralı dikkate alınır ve netler derslerin katsayıları ile çarpılarak hesaplanır. Cevaplamadığınız sorular için ise ceza puanı uygulanmaz.

TYT sınavı için verilen süre oldukça sınırlıdır. Bu nedenle zaman yönetimi de çok önemlidir. Soruları hızlı bir şekilde çözmeli aynı zamanda sınavın sonunda cevapları kontrol etmek için zamanınızı iyi kullanmalısınız. Bu noktada TYT' ye hazırlanmak için dikkatli bir çalışma programı gereklidir. Konuları anlamak ve sık sık deneme sınavları çözmek sınav başarısını artırabilir. Soru çözme stratejileri ve test teknikleri üzerinde de çalışmak büyük önem arz etmektedir. 

TYT Sonuçlarının Açıklanması


Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin sonuc.osym.gov.tr internet adresinden veya mobil uygulamalarından öğrenebileceklerdir.
 

TYT Sınavının Puanlama Sistemi


Türkçe 40 soru, Sosyal Bilimler Testi ( Tarih 5, Coğrafya 5, Felsefe 5, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ya da ek olarak Felsefe 5) 20 soru, Temel Matematik Testi 40 soru, Fen Bilimleri Testi ( Fizik 7, Kimya 7, Biyoloji 6) 20 soru olmak üzere toplamda 120 soruyu içermektedir. 

TYT Türkçe sorularında adayların dil bilgisi seviyesi, okuduğunu anlama, imla ve yazım hatalarını tespit edebilme ve doğru cümle kurabilme düzeyleri ölçülür. TYT Sosyal Bilimler sorularında adayların Tarih, Coğrafya, Felsefe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi alanlarında yorumlama becerisi test edilir. TYT Matematik sorularında adayların, temel işlemleri yapabilirliği ölçülürken, matematik bilgisini soyut işlemlerde ve gündelik problemlerde kullanabilme becerisine bakılır. TYT Fen Bilimleri sorularında ise adayların Fizik, Kimya ve Biyolojinin temel ilkelerine ne kadar hâkim oldukları test edilir.

Sınavda uygulanan testlere verilen cevaplar, her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınmaktadır. Her adayın, testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı belirlenecektir. Doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puan bulunacaktır. TYT’de hesaplanan standart puanlar ve adayların ağırlıklı puanları hesaplanacaktır. TYT puanının hesaplanabilmesi için adayların Temel Matematik Testi veya Türkçe Testinden en az 0,5 veya daha fazla ham puan almış olmaları gerekmektedir. Yalnızca bu koşulları sağlayan adaylar için TYT puanı hesaplanacaktır.

 

TYT'ye Kimler Katılabilir?


Sınava girecek birçok kişi gibi sizlerde TYT’ye kimler katılabilir sorusunun cevabını merak ediyor olabilirsiniz. TYT, Türkiye'de üniversiteye giriş sınavlarından biri olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) kapsamında gerçekleştirilen bir sınavdır. TYT'ye katılmak için lise son sınıf öğrencisi veya lise mezunu olmanız gerekmektedir.

ÖSYM'nin resmî web sitesi ve duyuruları, TYT katılma şartları, başvuru tarihleri ve diğer ayrıntılar hakkında güncel ve detaylı bilgi sağlayacaktır. Bu nedenle başvuru yapmadan önce resmi kaynaklardan güncel bilgilere ulaşmanız önemlidir. YKS başvuruları her yıl belirli bir tarih aralığında ÖSYM (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi) tarafından kabul edilir. Aynı zamanda TYT sınavına katılmak için belirli bir ücret ödemeniz gerekebilir. Ücretler her yıl değişebilir, bu nedenle güncel ücret bilgilerini ÖSYM'nin resmî web sitesinden öğrenebilirsiniz.

 

TYT Önemi


TYT sınavı, üniversiteye giriş sınavlarının ilk aşamasını oluşturur. Daha sonra, ilgili bölümlere giriş için AYT (Alan Yeterlilik Testi) veya YDT (Yabancı Dil Testi) gibi diğer sınavlar da gerekebilir. AYT ve YDT sınavına girebilmeniz için TYT ‘ye katılmak zorunludur. TYT’de yüksek puan alan öğrencilerin, tercih ettikleri lisans programlarına yerleşme şansı daha yüksektir. Bu nedenle TYT, öğrencilerin gelecekte ki kariyerlerini etkileyebilir.

Temel Yeterlilik Testi (TYT),Türkiye'de üniversiteye giriş sınav sisteminin bir parçası olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sınavının bir bölümünü oluşturan önemli bir sınavdır. TYT, Türkiye'deki üniversitelere girişin temel belirleyicilerinden biridir. YKS'nin birinci aşamasını oluşturur ve öğrencilerin lisans programlarına yerleşme sürecinin ilk adımıdır. Bu nedenle TYT sonuçları, öğrencilerin tercih ettikleri üniversitelere yerleşme şanslarını büyük ölçüde etkiler.

TYT sınavı, YKS puanının hesaplanmasında büyük bir ağırlığa sahiptir. TYT puanı, diğer iki sınav olan Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) puanlarıyla birleştirilerek öğrencilerin toplam YKS puanı elde edilir.

İlgili Ürünler
Yükleniyor...