400 TL ve Üzeri Tüm Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO! Yeni Sezon Kitaplarda %50'ye Varan İndirimler Başladı! 400 TL ve Üzeri Tüm Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO! Yeni Sezon Kitaplarda %50'ye Varan İndirimler Başladı! 400 TL ve Üzeri Tüm Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO! Yeni Sezon Kitaplarda %50'ye Varan İndirimler Başladı! 400 TL ve Üzeri Tüm Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO! Yeni Sezon Kitaplarda %50'ye Varan İndirimler Başladı!

YKS Sınavına Nasıl Çalışılır?

Tarih: 25.09.2023 13:02
Üniversites sınavına hazırlanan öğrencilerin en çok sorduğu sorulardan biri, “YKS’ye nasıl verimli çalışılır?” sorusudur. Her bilinçli öğrencinin sorması ve kendisi için en uygun çalışma stratejisini bulması gerekir. Öncelikle bilinmesi gerekir ki YKS’ye hazırlanma aşamasında dikkat edilmesi gereken temel noktalar herkes için geçerlidir. Bu faktörler dikkate alınıp hayata geçilirse YKS’de başarı elde etmek gayet mümkündür.

Yılların tecrübesine sahip olan Aydın Yayınları, etkileşimde olduğu sayısız öğrenci ve bünyesinde yer alan öğretmenler sayesinde, üniversiteye hazırlık sürecinin nasıl verimli olabileceği hakkında çok detaylı bilgiye sahiptir. Yazının devamında, hazırlık sürecini en iyi şekilde geçirmek adına bir dizi tavsiye bulacaksınız. Bu tavsiyelere uyan öğrenciler, YKS başarısında kayda değer bir gelişme sağlayabilir.

YKS’ye Hazırlanan Öğrencilere Tavsiyeler

YKS sınavına hazırlanan öğrencilerin hedeflediği okul, bölüm ve puana ulaşmak için doğru stratejiyle çalışması gerekir. Disiplinli ve takvime uygun çalışma, bu sürecin temellerini oluşturur. Aşağıda sıralanan diğer faktörlere de dikkat edildiği takdirde, büyük oranda başarı sağlanacaktır.
 1. Hedefiniz Olsun

 
YKS’ye hazırlanmak uzun bir maratondur. Sürecin tamamında yüksek motivasyonla çalışmak için bir hedefiniz olmalıdır. Hayalini kurduğunuz bölümün ve okulun bir önceki yıl puanlarını inceleyerek kendinize bir hedef oluşturabilirsiniz. Hedeflediğiniz puana ulaşmak için almanız gereken netler de büyük oranda ortaya çıkacaktır. Özellikle yıl boyunca gireceğiniz deneme sınavları, hedefinize olan uzaklığı gösterecek ve üzerinizde olumlu stres oluşturacaktır. Unutmayın, hedefsiz bir yolculuk olmaz!

 
 1. Çalışma Takvimi Oluşturun


Üniversite sınavında başarılı olmak için sistemli bir şekilde çalışmanız gerekir. Sistemli çalışmak için de güncel müfredata ve sınav kapsamına uygun bir takvim oluşturmalısınız. Oluşturduğunuz çalışma takviminde, çalışmanız gereken konular ve çözmeniz gereken soru sayıları net bir şekilde belirlenmelidir. Takvim oluşturmak kadar, plana sadık kalmak da önemlidir. Gerçekleştiremeyeceğiniz hedefler koymanız motivasyonunuzu olumsuz etkileyebilir. Bu açıdan, ortaya koyacağınız günlük hedefler ulaşılabilir olmalıdır.
 1. Bol Bol Soru Çözün


Üniversiteye hazırlık sürecinde yapılan en büyük hatalardan biri, soru bankası çözmemektir. Sadece konu anlatım kitaplarına yoğunlaşmak, sınavda istenilen başarıyı getirmez. Son yıllarda hem TYT hem de AYT sorularında büyük bir değişim görülmektedir. Klasikleşmiş sorular yerine, yeni nesil sorulara yer verilmektedir. Bu durumu göz önüne alarak yeni nesil sorular barındıran yardımcı kaynaklar kullanılmalıdır. Kısacası sadece konu anlatım kitapları çalışmak yerine her konunun ardından ilgili konuyu pekiştirecek sayıda soru bankası çözmek gerekir.
 1. Dijital Kaynaklardan Yararlanın


Sınava hazırlık süreçlerinde görülen en büyük sorunlardan biri, odaklanma konusunda yaşanan zayıflıktır. Öğrenciler, yeteri kadar odaklanamadığı için verimsiz bir çalışma süreci yaşanabilir. Bu sorunu çözmenin en faydalı yollarından biri, dijital kaynaklar üzerinden çalışmaktır. Ders anlatım videoları, odaklanma sorunu yaşayan öğrenciler için iyi bir tercih olabilir.
 1. Güncel ve Kendini İspat Etmiş Yayınlardan Çalışın


Doğru kaynak seçimi, sınav başarısını doğrudan etkileyen bir faktördür. Öncelikle, seçim yapacağınız kaynağın güncel olduğundan emin olun. Güncel müfredata uygun ve yeni nesil sorulara yer veren kaynaklar seçmeye özen gösterin. TYT ve AYT sınavında sorulan soruların bir evrimden geçtiği görülmektedir. Bu bağlamda, kullandığınız kaynakların da bu doğrultuda güncellenmiş olması gerekir. Klasikleşmiş sorular çözerek sınava hazırlanmak, size başarı getirmeyebilir.

YKS İçin Hangi Yayınlar Tercih Edilir?


YKS için tercih edebileceğiniz çok sayıda yayın bulunmaktadır. Öğrencilerin yayın seçimi yaparken dikkat etmesi gereken konular şunlardır:
 • Güncellik: Sınava hazırlanırken kullandığınız kaynakların güncel olduğundan emin olun. Sınavda sorulan soruların kapsamı ve müfredat yıllar içerisinde değişiklik gösterdi. Eski bir kaynak üzerinden hazırlanmak müfredatta ya eksik kalmanıza ya da sorumlu olmadığınız bir konuya çalışmanıza neden olabilir.
 • İçerik: Kullanılan kaynakların, kaliteli ve zengin bir içeriğe sahip olması gerekir. Konu anlatım kitaplarının, konuları ayrıntılı bir şekilde ele alması gerekir. Konu özetli kitaplar ise konuların en önemli noktalarını hap şeklinde sunmalıdır.
 • Anlatım Dili: Konu anlatım kitaplarının sahip olduğu anlatım dili çok önemlidir. Öğrencilerin hızlı ve kolay bir şekilde anlaması için, oldukça sade ve anlaşılır bir dil kullanılmalıdır. Karmaşık konuları yalın bir şekilde anlatmak kolay değildir. Ancak tecrübeli yayınlar bu alanda başarılı olabilir.
 • Öğrenci Yorumları: Bir yayının başarısını en iyi yorumlayacak kişi o kitap üzerinden sınava hazırlanan öğrencilerdir. Bu açıdan, herhangi bir yayın satın almadan öğrenci yorumlarına göz gezdirebilirsiniz.
 • Yayının Başarısı: Bir yayının başarısı, ortaya koyduğu kaynakların sınavdan elde ettiği başarı ile doğru orantılıdır. Sınavda çok sayıda benzer soru yakalayan veya öğrencilerin yaygın kullanımı ile sınavda çok sayıda soru tutturan yayın, başarılı bir yayındır. Ayrıca öğrencinin konuları hızlı ve kolay bir şekilde anlayabiliyor olması da önemli bir başarı göstergesidir.
 • Deneyim: Herhangi bir yayını tercih etmeden önce, o yayının kaç yıllık bir deneyime sahip olduğuna bakmak gerekir. Deneyim, yardımcı kaynakların güvenilirliği ve başarısı üzerinde doğrudan etkilidir. Bir yayın ne kadar derin bir geçmişe sahip olursa o oranda zengin bir soru havuzuna ve geçmiş yıllardan edindiği deneyime sahip  olacaktır.

Aydın Yayınları İle Üniversite Sınavına Hazırlık Süreci


YKS için en iyi kitaplar ve yayınlar arasında yer alan Aydın Yayınları ait yardımcı kaynaklar, yukarıda yer alan faktörleri doğrudan karşılamaktadır. Aydın Yayınlarının profesyonel kadrosu tarafından hazırlanan kaynaklar, düzenli olarak güncellenmektedir. Soru havuzuna eklenen yeni sorular ışığında, kaynaklar çok daha zengin ve faydalı hâle gelir. Son yıllarda yapılan sınavlar üzerinde özel çalışmalar gerçekleştirilir. Bu çalışmalar ışığında, yeni tip sorular hazırlanır ve öğrencilerin de sınavdan önce yeni tip sorularla buluşması hedeflenir.

Aydın Yayınları ile sınava hazırlanırken aşağıda yer alan yardımcı kaynaklardan faydalanmak mümkündür:

Aydın Yayınları her ders için ayrı ayrı yardımcı kaynak setleri hazırlamaktadır. Öğrenciler TYT ve AYT kitaplarını set şeklinde satın alarak kampanyalı fiyatlardan faydalanabilir. Öğrenciler için gerçekleştirilen özel kampanyalar sayesinde, bütçe dostu bir fiyat politikası takip edilmektedir. Sizler de Aydın Yayınları tarafından hazırlanan yardımcı kaynaklar sayesinde, sınavda yüksek başarı elde edebilirsiniz.
İlgili Ürünler
Yükleniyor...