400 TL ve Üzeri Tüm Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO! Yeni Sezon Kitaplarda %50'ye Varan İndirimler Başladı! 400 TL ve Üzeri Tüm Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO! Yeni Sezon Kitaplarda %50'ye Varan İndirimler Başladı! 400 TL ve Üzeri Tüm Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO! Yeni Sezon Kitaplarda %50'ye Varan İndirimler Başladı! 400 TL ve Üzeri Tüm Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO! Yeni Sezon Kitaplarda %50'ye Varan İndirimler Başladı!

9 Sınıf Fizik Testleri PDF

Tarih: 07.12.2022 14:42

9 sınıf fizik konuları 6 farklı üniteden oluşur. Fizik dersinin temellerinin atıldığı 9. Sınıf bu açıdan çok önemlidir. Siz değerli öğrenciler için paylaşmış olduğumuz yeni nesil soru tiplerini fizik dersi için de paylaşıyoruz. 9. sınıf fizik testleri PDF olarak ücretsiz bir şekilde bilgisayarınıza indirilebilir, sorunsuz bir şekilde çalışabilirsiniz. Dilerseniz çıktısını alarak çıktı üzerinden testleri çözebilirsiniz.

9 sınıf, her derste iyi bir temel oluşturmak için önem verilmesi gereken bir yıldır. Öğrencilerin büyük bir kısmı son sene sınava çalışmaya başlıyor. Sonrasında da bazı öğrenciler konuları yetiştiremiyor. Bu durumda hayallerindeki okul veya bölümü kazanamamak ile yüz yüze kalıyor. Bu sebeple düzenli bir şekilde çalışmak çok önemlidir. Sınavda başarı olmak için çalışma temposunuzu son sene artırsanız da fark yaratmak ve sınav stresi yaşamamak için 9. sınıftan itibaren daha düşük tempoda ve düzenli çalışmalısınız.

9. Sınıf Fizik Konuları

9 sınıf fizik konuları 6 üniteden oluşur, her bir ünite içerisinde alt başlıklar yer alır. İlk 3 ünite 1. dönem işlenirken kalan üniteler ikinci dönem işlenir. 9. sınıf fizik konuları şunlardır:

  1. Ünite - Fizik Bilimine Giriş: Bu ünite içerisinde fizik bilimi hakkındaki temel bilgiler verilir. Devamında fizik biliminin diğer disiplinler arasındaki ilişkisi irdelenir. Niceliklerin doğru bir şekilde sınıflandırılması ve araştırma merkezleri ile ünite son bulur.
  2. Ünite - Madde ve Özellikleri: Kütle ve hacim alt başlıklığı altında madde ve hacim konusu işlenir. Sonrasında dayanıklılık konusu yer alır. Ünitenin son konusu ise adezyon ve kohezyondur. Madde ve özellikleri konusundan her yıl soru çıkar.
  3. Ünite - Hareket ve Kuvvet: Üniteye hareket ve çeşitleri ile başlanır. Devamında kuvvet konusu gelir. Sonrasında Newton’un hareket yasaları ve detayları işlenir. Ünitenin son konusu, sürtünme kuvvetidir.
  4. Ünite - Enerji: Enerji ünitesi, iş ve enerji konusu ile başlar. Güç konusu ile devam eder. Sınavlarda bu konulardan çok sık soru gelir. Devamındaki konular ise mekanik enerji, enerjinin korunumu, verim ve enerji kaynaklarıdır.
  5. Ünite - Isı ve Sıcaklık: Isı ve sıcaklık konuları bu ünite yer alır, önemli bir konudur. Hâl değişimi ve ısıl denge, enerji iletim yolları ve genleşme ile ünite sonlanır.
  6. Ünite - Elektrostatik: Elektrik yüklerinin detaylı şekilde incelendiği bir ünitedir.

TYT ve AYT Fizik Sorularında Fazla Net Yapmanın Yolları

Öğrencilerin büyük bir kısmının edebiyat ve matematik derslerine ağırlık verdiğini görüyoruz. Bunun sonucunda da fizik ve biyoloji gibi derslerde net sayıları bir hayli düşüyor. Bunun önüne geçmek için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz:

  • Geçmiş yılların sorularını çıkarın ve soru tiplerini inceleyin. TYT sınavında sorulan sorular daha yüzeysel olmakla birlikte analitik düşünmeyi gerektirir. Bu nedenle basit hata yapma olasılığı yüksektir. Soruları dikkatli bir şekilde okuyarak basit hataların önüne geçebilirsiniz.
  • Bol bol test ve deneme çözerek eksikliklerinizi tespit edin. Düzenli çalışarak ve deneme çözerek öğrenme seviyenizi bilmeli, eksik konularınızı tespit etmelisiniz. Eksikliklerini gidermek için doğru stratejileri uygulamak da oldukça önemlidir.
  • Sınava son sene hazırlanmaya başlamayın. Son sene hazırlanmaya başlayan öğrenciler, ağırlıklı olarak matematik ve Türkçe gibi derslere yoğunlaştığından diğer derslere yeteri kadar süreleri kalmıyor.

Sizinle paylaşmış olduğumuz 9. sınıf fizik testleri yeni tip soruları içermektedir. PDF formatı ile paylaştığımız için sorunsuz bir şekilde indirebilir ve çıktı alabilirsiniz.

İlgili Ürünler
Yükleniyor...